Кафедра теоретичної електротехніки

Науково-педагогічні працівники

ЩЕРБА АНАТОЛІЙ АНДРІЙОВИЧ

Професор кафедри теоретичної електротехніки

Професор

Доктор технічних наук

Член-кореспондент Національної Академії наук України

Лауреат Державної премії України з науки і техніки (1998 р.)

Лауреат премії НАН України ім. В. М. Хрущова (2010 р.)

Основні етапи науково-педагогічної роботи.

Професор кафедри теоретичної електротехніки з січня 2015 року. Доктор технічних наук з 1993 р., професор з 2005 р., член-кореспондент НАН України з 2003 р. Нагороджений Почесними грамотами Міністерства освіти і науки України (2008 р.) та Верховної Ради України (2009 р.). Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (1998 р.), лауреат премії НАН України ім. В.М. Хрущова (2010 р.). Народився 3 липня 1950 р. в с. Данилівка Одеської обл. У 1972 році закінчив радіофізичний факультет Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. З 2003 р. працює в НТУУ "КПІ", у 2003 – 2015 рр. – на посаді завідувача кафедри теоретичної електротехніки, з 10.01.2015 р. – на посаді професора цієї кафедри.

Наукові дослідження спрямовані на розвиток теорії нестаціонарних електрофізичних процесів і розробку електротехнічного обладнання для реалізації нових електротехнологій в енергетиці та промисловості. Він обґрунтував нові закономірності збурення низькочастотних електричних полів у наномодифікованій твердій полімерній ізоляції та виникнення в ній порогових електрофізичних процесів, на основі яких розвинув кінетичноактиваційну теорію порогових механізмів її деградації. Отримані наукові результати використані при освоєнні на заводі "Південкабель" (м. Харків) промислового виробництва енергетичних кабелів світового рівня з твердою полімерною ізоляцією на високі та надвисокі напруги.

Розробив основи теорії формування багатоканальних електророзрядних струмів у шарі металевих гранул між електродами зі швидкою міграцією короткочасних електроіскрінь – мікроплазмових утворень. Виявлені залежності між електричними параметрами розрядних імпульсів і характеристиками іскроерозійних порошків він поклав в основу принципів побудови напівпровідникових систем виробництва мікро- та нанопорошків з унікальними властивостями. З використанням наукових результатів цього наукового напрямку отримано високі результати з дисперсного зміцнення жаростійких промислових сплавів, розробки сплавів для медицини та іскрокоагуляційного знезараження і комплексної очистки водяних скидів від бактеріологічних, органічних і неорганічних забруднень.

Має понад 420 наукових публікацій, з яких 9 монографій, 27 публікацій у виданнях МБД SCOPUS, 32 патенти на винаходи, 5 науково-методичних видань, 7 навчальних посібників для вузів з грифом МОН України, 18 навчальних видань з грифом НТУУ "КПІ", 13 електронних навчальних видань з грифом НТУУ "КПІ".

Значну увагу приділяє підготовці наукових кадрів. Є членом спеціалізованих вчених рад НТУУ "КПІ" та Інституту електродинаміки НАН України з присудження наукових ступенів кандидатів і докторів технічних наук, членом фахової ради Міністерства освіти і науки України з напрямку "Енергетика, електротехніка та електромеханіка". Серед його учнів – 7 докторів і 12 кандидатів технічних наук.

Основні напрямки наукових досліджень

  • Розвиток теорії нестаціонарних електрофізичних процесів
  • Розробка електротехнічного обладнання для реалізації нових електротехнологій в енергетиці та промисловості

Викладає дисципліни:

  • Теоретичні основи електротехніки-1 ФЕА ЕВ-91

Авторський профіль у міжнародних наукометричних базах:

ORCID Google Scholar Scopus Intellect

Контакти:

Адреса:

  • КПІ ім. Ігоря Сікорського, вул. Політехнічна, 37, корпус №20, кімната 209

Телефон:

  • +380674462554

email:

  • sh1ch@ied.org.ua